31 Ocak 2010 Pazar

SBS Kalkıyor mu

Şu günlerde basında sbs sınavının kalkacağını dair haberleri okuyoruz. Sbs' nin kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusunu basın mensupları Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçuya yöneltti.Nimet Çubukçu sbs hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İlk olarak 2008 yılında yapılan seviye belirleme sınavı, yapıldığı günden beri, öğrenci velilerinden, eğitimcilerden büyük bir tepki alıyor. Sebebi ise sbs' nin öğrencileri dersaneye yöneltmesi ve öğrencileri yarış atı gibi büyük maratona hazırlıyor olması. Ergenlik çağında olan öğrenciler bir çok fiziksel, duygusal değişim yaşarken böyle bir sınavla bu yaş grubundaki çocukları liselere yerleştirmek gerçekten hoş değil. Bu benim fikrim. Benim düşünen onbinlerce kişinin de olduğunu biliyorum.

Benim gibi düşünen vatandaşlarımız bu konuda Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçuya şikayetlerini sunmuşlar. Sbs' nin öğrenciyi dersaneye yönlendiriyor olması ve öğrencilerin psikolojilerini olumsuz yönde etkiliyor olması Milli Eğitim Bakanlığı tarafından dikkate alındı. Sbs sınav sistemi tekrar gözden geçiriliyor. Nihai karar kısa zaman içinde verilecek. Buna göre sbs kalkacak mı kalkmayacak mı belli olacaktır.

Siz değerli öğrencilerin bu habere bel bağlayıp dersleri aksatmasını da istemiyorum.Derslerinize her zaman çalıştığınız gibi çalışmaya devam edin.

İyi çalışmalar...

16 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben İlköğretim 8'e gidiyorum çalışmama devam ediyorum

Kaldırırlarsa çok iyi olur :)

Adsız dedi ki...

Bana göre bu sene kaldırılmiycak öbür sene kaldırılacak.

bayram dedi ki...

BENCE KALKMALI.ÇÜNKÜ;ÇOCUKLARIMIZSOSYALLEŞMEKTEN UZAKLAŞIYOR,PAYLAŞIMCILIKTAN UZAKLAŞIYOR ,BEN MERKEZLİ ÇOÇUKLAR YETİŞİYOR.SPOR,SANAT GİBİ UĞRAŞLARDAN KOPMAK ZORUNDA KALIYOR,YAKIN GELECEKTE SPORCU VE SANATLA UĞRAŞAN BİR NESİLDE BULAMAYACAĞIZ..DAHA NELER NELER.ANLATMAKLA BİTMEZ ÇOCUKLARIMIZI KAYBETMEYELİM...ALLAH BİZE ÇOCUKLARIMIZA KOLAYLI VERSİN İŞİMİZ ÇOK ZOR.

Adsız dedi ki...

ben 8 e gidiyorum bence, kalkmasın zaten son sene.

serdar dedi ki...

sbs tamamen saçmalık...
ülkemizde halen deneme yanılma yöntemi ile işler yapılıyor.
Bu çocuklarımıza yazık oluyor.Onlar bizim, çocuklarımız bu ülkenin evlatları...

Adsız dedi ki...

Ben 9a gidiyorum boşuna bı girdim sbslere benden sonraki öğrenciler de sbs stresi çeksin hatta 4 ve 5. sınıflarda da yapılsın.

Adsız dedi ki...

adsız olan şahıslardan biri benim son sene kalkamasın demiş sen kedini düşünüyorsun ben 7 ye gidiyorum beni ve 6. sınıfları niye düşünmüyon BENCE SBS KALKSIN DERS ÇALIŞMAKTAN PSİKOLOJİM BOZULACAK YA LÜTFEN :(

deniz dedi ki...

Kesinlikle sbs kalksın.Aksi taktirde psikolajisi bozuk yeni nesil oluşacaktır.Okul dersane mekiği içindeki çocuklar çocukluk ve ergenlik dönemini yaşamayadan anlayamadan mutsuz,umutsuz,yogun ve bitkin düşmektedirler.Öyle çocuklar biliyorum ki okuldan dersaneye koşturmaktan değil sosyal aktivite banyo yapmaya zaman bulamıyorlar...Sağlığı ve ruhsal durumu bu kadar olumsuz etkeleyen sınav sisteminin devam etmesi durumunda zamanla daha çok bilinmedik sorunlar çıkarabilir.İllaki bir sınav sistemi olacaktır olmalıdır.Ancak dersaneleri güçlendirecek;çocukları,öğretmenleri ve velileri çökertecek bir sistem olmamalı.Son sınıfta kaç yıldır uygulanan sistem tekrar uygulanabilir.....Mutlu, sağlıklı ve sosyal çocuklar için bu sistem kaldırılsın....

doğukan dedi ki...

bu sbs kalksa bence onbinlerce kişinin sevinçli günü olabilir çünkü sbs gitgide zorlaşarak bizim gösterdiğimiz çabalardan unmadığımız sonuçlarla karşılaşmamıza neden oluyor diyelim 350 puan alan öğrenci sbs'de neden 300 puan alıyor olabilir
nedeni bence şahsı değil sorular belkide başkasına veye bana zor gelebilir o soruya takılıp ve bütün aklımızdakini o soruya takarak o soru bizim hayatımızı zedeleye bilir benim düşüncem bu beni dinlediğiniz için teşekür ediyorum...

Adsız dedi ki...

Ben 7'ye gidiyorum ama bence sbse kalkmasın üç senenin birikimi çok zor, aklımızda kalması imkansız şimdi bir senenin bilgisi aklımızda daha çok kalıyor, iyi puan alabiliriz ve iyi bir yere yerleşebiliriz.

Adsız dedi ki...

Çocuklarımızı deneme tahtası olarak kullanmayalım lütfen! Sınav sistemi bu kadar değişen bir ülke yok. Bakanlarımız gelişmiş ülkelerin öğretim ve sınav sistemini hiç incelemiyorlar mı? 20 yıl önce yurtdışında okudum ve sistemlerinde hala bir değişiklik yok. Hiç mi örnek almıyorlar bizim bakanlarımız.
Çocuklarımızın gelişimlerini, psikolojik durumlarını dikkate alalım, onlarla kedinin fareyle oynadığı gibi oynamayalım. onlar bizim yarınlarımız. Türkiyenin gelecek nesili. LÜTFEN BUNU DİKKATE ALALIM!!!!!!!!

Adsız dedi ki...

bence sbs kalkmalı çünkü öğrenciler sınav için kendini eve kapatıp ders çalışıyor. sınava girdiklerinde herşeyi unutuyorlar ve psikolojileri bozuluyor bence kalkmalı. ben iki sene çektim ve bu 3. sene gircem diğerleri çekmesin lütfen kalsın :)

burcu dedi ki...

bencede kalksın çünkü ben sınav sitresinden kalp krizi geçirmek üzereyim nerdeyse kaldırılırsa çok güzel olur 7.sınıfa gidiyorum daha bir senem var 8.sınıfta kalbim durur allah bilir

beyza dedi ki...

kesinlikle kalkmalı mesela ben 6.sınıf öğrencisiyim deneme sınavında bile titremektenelime kalem alamıyorum bakalım sbsde ne yapacağım

Adsız dedi ki...

Lütfen sbs kalkmasın...SBS kalkarsa çok kötü olur.Çünkü oksde 1 şans var ama sbsde 3 şans var...Lütfen sbs kalkmasın...

Adsız dedi ki...

Bence kalkmamalı (:
Heyatını doğru düzgün planlayıp her şeye zaman ayırabilen öğrenciler var.
Böyle olmak hepimizin elinde.
Ama sbs kalkıpta oks gibi bir sistem getirildiğinde hiç şansımız yok 8. sınıfta.
Bu düzene alışmış bir öğrenci için hele.
Tek şans ve büyük bir stres.
Telafisi olmayacak bir şekilde hayatını belirleyen bir sınava girmek 3 yıl sınava girmekten çok daha saçma bence.
Zaten sosyalleşme adına yapacağımız hiç bir şey yok günümüz öğrencileri için.
O hep söylediğiniz sokakta oynamaya vakit bulamıyorlar lafları filan.
Tamemen mantıksız.
Siz bu dönemde hangi çocuğa bilgisayarla oynamak varken sokakta oynamayı teklif edebilirsiniz ki?

Kendimi örnek veriyim hatta.
2 yıldır sbs sınav sisteminde eğitim görüp 2 sınava girdim.
Her ikisindede belli bir başarı elde edip 480 civarında puanlar aldım.
Ve hayatımda en ufak bi eksiklik olduğunu düşünmüyorum sınava çalıştığım için.
Gayet mutluyum da hani.
Eğlenmeye de çalışmayada oldukça yeterli zamanım var.
Tek sorun okullarda uygulanamayan öğretim sistemi ve düzey belirleyemeyen yazılı yoklama sınavları.
Affınıza sığınarak söylüyorum.
Ben ve benim gibi arkadaşlarım;
yazılılara eekler gibi çalışıp hazırlanıyoruz, emeğimizle notumuzu alıyoruz.
Fakat bazı öğrenciler farklı yollarla soru alarak kopya çekerek başarı elde ediyorlar.
Biliyoruz tabiki bunların gerçek başarılar olmadığını ama sbs ye hazırlanırken önümüzde böyle moral bozucu engellerin olmaması gerekiyor.