13 Mayıs 2010 Perşembe

SBS hakkında öğrenci yorumu

SBS öğrencinin 11-14 yaş arasındaki en güzel günlerini sözde geleceği için bitirir. Bence geleceğe zararından başka bir şeyi yok bu sistemin. Bir öğrenci 6. ve 7. sınıfta ne kadar başarılı olursa olsun çoğu kişi hak ettiğinden daha az bir not almaktadır. Çünkü;6. sınıftaki bir öğrenci için o çağlar daha oyun çağları ve daha sınavın ciddiyetini tam tamına bilmiyor. 7. sınıftaki bir öğrenci içinde az çok bu geçerli. Mesela öğrenci okulda dersleri çok iyi ama sınava giriyor düşük not alıyor ve sonucunda velide öğrencide şaşırıyor. Bunun sebebi önceki yani 6. sınıftaki sınav notuna da bağlı olabilir (moral düşüklüğü ve güvensizlik) ya da sorular gerçekten de o yaştaki birisi için ağır olabilir. Gelelim 8. sınıfa… 8.sınıfta artık istenmese de büyüklerin gözünde büyümüş oluyoruz hani her şeyin üstesinden gelebiliriz hesabı… Ama pek de öyle olmaya biliyor. Çünkü biz büyüdük ama 2 senede ne sinir sistemi kaldı ne de beyin. Hepside çöktü. Bundan dolayı son sene ne çalışmak istiyoruz ne de bir umudumuz kalıyor sınava karşı. Biz o umutları okul sıralarında bitiriyoruz. bu seneki sınavın sonucunda kimine al sana güzel bir telefon ya da kızım ve ya işte oğlum seni çok seviyorum filan… Eee Anadolu lisesine giremeyen çocuk ne olacak? Tabii ki de bir şey alınmayacak hatta bazılarının annesi babası onlara üniversite sınavını kazanana kadar söylenecek. Yazık değil mi o çocuğa Nimet Çubukçu? Bence siz bu soruya yanıt veremezsiniz. SBS soruları bizi nasıl aşıyorsa sizi de bu soru aşar. Eğer “yazık bu çocuklara” derse şaşarım çünkü madem öyleydi bu zamana kadar neredeydi? Benden size son haykırış:

– Lütfen sınav kalksın ve bu yıl sınava girecek 8.sınıf öğrencileri sadece bu seneki puanına göre değerlendirilsinler.

10 yorum:

Adsız dedi ki...

ben sbs sınavının kalmasını istiyorum. Çünkü çocuklar 3 sene boyunca çalışıyorlar 3 sene boyunca strese giriyorlar ve bu biz çocukları çok üzüyor.Sadece oks olsaydı sadece bir sene boyunca strese girecektik ve çok çalışacaktık....lütfen sesimizi duyunn.....

hilal dedi ki...

bence sbs kalkmasın çünkü sadece bir senenin ortalaması alınacak ama 1. sene yapamadık 2. sene tekrar çalışıp durumu kurtarabiliriz. ;)

Adsız dedi ki...

Hyr bu sene ortalama alınsın seneye ne yapılırsa yapılsın sonuçta çalışıp 6. sınıfta ve 7. sınıfta çok iyi puan alan öğrencilerin suçu ne?Biz boşu boşuna mı 2 sene stres yaşadık.Kesinlikle ortala alınsın sadece 8. sınıf puanı alınmasın!!

esra dedi ki...

tatılıyorum enbaştakine bu ne yhaa oks den direk geçebiliniyorduu şimdi ise 3 tane sınav aman iyi yapıolarr :S:S

Melih dedi ki...

BENCEDE BU SENEKİ YAHANİ 8. SINIFIN PUANLARI ALINSIN ÇNKÜ BN 7 DE LAYLAYLOM ÇAĞINDAYDIM 6 DADA NORMALDİM AMA HİÇ ÇALIŞMADIM 8DE TAM BİR OLGUNLUĞA ERİŞTİM BNCE DE8 ALINSIN 6. 7. SINIFTA ÖĞRENCİ İYİ BİR LİSENİN KIYMATİNİ VEYA ÖNEMİNİ 8. SINIF KDAR NERDEN BİLEBİLİR Kİ

çocuklar çocuk olsun.. dedi ki...

Bencede çocukların üzerindeki bu yükün kalkması için yapılacak en büyük güzellik sadece 8. sınıfta yapılacak olan sınavın çoğunlukta olması tüm öğrenciler açısından iyi olucaktır.Gerçekten çocuklar bu yaşta çocukluk nedir?bunu bilemiyorlar.Daha bu yaşlarda bu beyinler bukadar stresle doldurulursa iyi bir neslin yetiştiğini sanmıyorum ben.Hem okul ve öğretmenler,hem dershane,hem anne baba,herkesin beklentisi var çocuklardan,okulda hem derslere çalış hem performanslarını yap,hem evde ders çalış dershaneye git sormak istiyorum herkese ve özelliklede Nimet Çubukcu hanfendiye çocuklara kalan bir zaman var mı?Öğretmenler 2 haftada 200 yazılı kağıdını okuyamazken öğrencilerden beklentileri nede büyük oluyor.Kimse çocuklara çocuk yaklaşımında bulunmuyor.Ben 6 haziran günü ağlayan,hıçkıran ve bayılan çocukları gördüm onlar bunu haketmiyolar stersten bildiklerini bile yapamıyorlar.bumu sınav adaleti kalsın böyle sınav sistemi lütfen çocukları at yarışı modundan çıkaralım.işte bunun için ayaklanalım yürüyelim gerekiyorsa bir nesil kaybolmasın kendini yitirmesin,kendini işe yaramaz sanmasınlar lütfen. Çocuklarımız geleceğimizdir onları sinirli stresli kişilikler olarak görmek istemiyorum..Üstlerine yüklenen sorumluluk onların alabileceğinden fazla.

Adsız dedi ki...

bnde sınavların kalmaksını istiyorum.aslındda herkes 8.sınıfta istediği mesleği kararlaştırıp onunla ilgili olan liselere gitse(güzel sanatlar lisesi gibi)daha sonra da bu liseyi bitirip üniversitede de aynı meslekle ilgili eğetimini bitirse,ondan sonra sadece tek bir sınavla mesleğine geçiş yapsa hem ülkemiz başarıya bir adım daha atmış olacak hemde bizler artık istediği mesleği yapmış olacağız;)

Adsız dedi ki...

bence sbs kalkmasın önceden oksde tek bi şans vardı ama şimdi 3 şansımız var.Ben sbsnin kalkmamasından yanayım...

Adsız dedi ki...

Bence sbs kalkmasın...Çünkü oksde 1 sene yaptık yaptık ama sbsde 3 şansımız var 1.de kötü yaparsak 2.de çalışıp çabalıyıp düzeltebiliriz...Ben sbsnin kalkmamasından yanayım....

Adsız dedi ki...

bence sbs yeni cıkan seyden daha kötü ve bize haksızlık yapıyolar biz nite sbs ye giriyoruz bari tüm sınıflarda kaldırsalardı 6. sınıflar 7. ve 8. sınıflardada girecek sbsye bu haksızlık herkesce.