21 Temmuz 2010 Çarşamba

SBS mi LGS mi

Hatırlanacağınız gibi, bundan 3-4 sene önce Liselere Giriş Sınavı (LGS) adında bir sınav vardı. İlköğretim 8. sınıf öğrencileri 8. sınıfın sonunda LGS ye giriyordu ve puanlarına göre fen lisesi, anadolu lisesi, sağlık meslek lisesi vb. liselere kayıt yaptırma hakkını kazanıyordu.

Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim sınav sistemini değiştirdi. LGS ile sadece 8. sınıf öğrencileri sınava girerken SBS ile 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri zorlu bir sınav maratonuna tabi tutuldu.

Sbs geldikten sonra bir çok eğtiim uzmanı bu sınavın değerlendirmeyi sürece yaydığı başarılı buldu. Ancak aileler ve öğrenciler sbs' yi pek tasvip etmedi. Sbs aileler açınsında büyük bir külfetti. Aileler LGS zamanında öğrencilerini sadece 8. sınıfta dersaneye göndermek zorundayken sbs ile aileler 6. sınıftan başlayıp 8' in sonuna kadar çocukları dersaneye göndermek zorunda kaldı ve bu sınav sistemi dersanecilerin kesesini doldurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı tüm bunları göz önüne alarak sbs' yi kaldırdı. Seneye 6 ve 7. sınıf öğrencileri sbs ye girmeyecek. Ancak 8' ler son kez sbs' ye girip, sbs sonuçlarının açıklanmasını beklemek zorunda kalacak.

Peki 6 ve 7. sınıf öğrencileri nasıl liselere yerleştirilecek. Bu sorunun da yanıtı çok basit. MEB büyük ihtimalle LGS tarzında bir sınav yapıp 8. sınıf sonunda hangi öğrencinin hangi liseye gideceğini ayarlayacaktır.

Hiç yorum yok: