13 Temmuz 2009 Pazartesi

2009 sbs tercihleri nasıl yapılacak

Sbs tercih işlemlerinin başlamasıyla beraber öğrencilerin en çok merak ettiği konu, sbs tercihlerinin nasıl yapılacağı konusudur.

Bu yazımızda sbs tercih işlemleri nasıl yapılır, sbs tercih basamaklarını vereceğiz.

1- İlk olarak yapmanız gereken buraya tıklayarak sisteme girip, aday bilgilerinizi aşağıdaki resimde belirttiğimiz gibi doldurmanız.


a) Bu resimde kafanızı karıştıracak tek nokta, doldurmanız gereken "güvenlik kayıt no" formudur. güvenlik kayıt numaranızı, sbs sonuç belgenizde bulabilirsiniz. Sonuç belgenizde " tercih güvenlik no" yazan kısmın yanındaki numara sizin güvenlik numaranızdır.

b) Öğrenci okul no yazan kısmı ise, okul numaranızın başına 2009 ekleyerek doldurmanız gerekiyor. Örneğin okul numaranız 162 ise 2009162 şeklinde formu doldurmanız gerekiyor.

2-) Eğer bilgileri eksiksiz bir şekilde girdiyseniz tercih başvuru ekranı açılacaktır.


Formda tercih kodu yazıyor. Her okulun farklı bir tercih kodu vardır.Tercih etmek istediğiniz okulların kodlarını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Klavuzda tüm okulların kodları bulunmaktadır. 12 adet tercih hakkınız bulunmaktadır.
Eğer yanlış bir tercih eklerseniz telaşlanmayın çünkü ekle butonunun yanında sil butununa tıklayarak yanlış tercihlerinizi silebilirsiniz.

Tercih formuna eklediğiniz okullar hakkında bilgi edinmek için, aşağıdaki gibi mavi soru işaretiyle görünen yere tıklamanız yeterlidir.


3-) En çok 12 tane okul tercih ettikten sonra tercihleri kaydetmek için kaydet butonuna tıklayınız. Kaydet butonu aşağıdaki resimde verilmiştir.
not: 1 defalığına mahsus 12 adet tercih yapabilirsiniz. Bu tercihleriniz, birinci ve ikinci sbs yerleştirme işlemleri için de geçerlidir. bunu unutmayınız.

4-) Kaydetme işleminin tamamlanmasının ardından, tercih onay durumu " onay bekliyor" olarak görünecektir. Onay bekliyor süresi içinde sbs tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Sbs tercihlerinizin geçerli olması için okul müdürlüğüne giderek tercihlerinizi elektronik bir ortamda onaylatmanız gerekiyor. Okula giderek tercihlerinizi onaylatınız. (Okul müdürlüğünün onaylamadığı sbs tercihleri geçersiz sayılır.) Okul müdürlüğü tarafından verilen belgeyi, saklayınız, kaybetmeyiniz.

4 adımda sbs tercihlerini yaptık hayırlı olsun...

Hiç yorum yok: